30/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Απριλίου 2024 - 22:26

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έπεσε και ο Παναιτωλικός προσπέρασε την Κηφισιά

Στη μεγάλη μάχη της Καισαριανής οι Αγρινιώτες πανηγύρισαν τεράστιο διπλό με 0-1 * Καταδικαστική ήττα στο φινάλε από τον Αστέρα Τρίπολης γνώρισαν οι Ηπειρώτες

Ένας χαμογελά και δύο κλαίνε! Για τον ΠΑΣ Γιάννινα ούτως ή άλλως έμοιαζε εξαιρετικά δύσκολο να γλιτώσει τον υποβιβασμό, αλλά πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες μετά την ήττα του με 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Αντιθέτως, στην Καισαριανή Κηφισιά και Παναιτωλικός έπαιζαν τα ρέστα τους το βράδυ του Σαββάτου (4/12) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Τελικά οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που πανηγύρισαν μεγάλο διπλό με 0-1 και προσπέρασαν έτσι τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία.

Στο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και είχε την πρώτη σημαντική στιγμή στο 10' με τον Ματέους Σάντος. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 24', όταν ο Τορεχόν άλλαξε την μπάλα με τον Λομόνακο, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Δεν υπήρχαν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 44' ο Σάντος έδωσε στον Οζέγκοβιτς και εκείνος αστόχησε. Γενικά ο Σέρβος φορ δεν φάνηκε όσο στα προηγούμενα παιχνίδια της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν πιο επικίνδυνος με τους Λομονάκο και Τορεχόν. Τελικά βρήκε το γκολ στο 70' με τον πρώτο εξ αυτών μετά την κάθετη πάσα του Ζοάο Πέδρο. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Οζέγκοβιτς επιχείρησε να δώσει απάντηση, αλλά ο Τσάβες τον νίκησε. Προς το φινάλε οι Αγρινιώτες δέχτηκαν πίεση, αλλά άντεξαν εύκολα.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν (82' Νίνης), Σολόα, Σναϊντερλάν, Τσανάτζια, Κλωναρίδης (46' Παπασάββας, 83' Τετέι)), Μιλίτσεβιτς, Μπιφουμά (82' Μεντέντεθ), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρεθ (90+4' Τσιγγάρας), Χουάνπι (85' Χατζηθεοδωρίδης), Λομόνακο, Σέρχιο Ντίαζ (62' Ζοάο Πέδρο).

Στο ματς που ξεκίνησε λίγο νωρίτερα ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλό του, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά του. Από νωρίς έφτασαν σε τελικές οι γηπεδούχοι με τους Σόρια και Σομποτνίτσι.

Στη συνέχεια ο Κόντε έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και στο 40' ήταν ο Ροζάλες αυτός που απείλησε. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0, το οποίο αδικούσε ξεκάθαρα τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το άγχος έπαιξε ρόλο. Δεν ήταν το ίδιο καλοί και ο Αστέρας Τρίπολης σταμάτησε να δέχεται φάσεις. Όχι όι έκανε και εκείνος. Ακίνδυνος ήταν έως το 67' και τη φάση του Ρεγκίς.

Όσο και να το πάλεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα έκτοτε, ό,τι και να άλλαξε, φάσεις δεν έβγαλε. Οι Αρκάδες κρατούσαν με άνεση το μηδέν στην άμυνα και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 0-1 με τον Ατιένθα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Σομποτσίνσκι, Παντελάκης, Τζίνο (60′ Λεό), Καραχάλιος, Ροσάλες (65′ Ριένστρα), Παμλίδης (65′ Τζίμας), Ροσέρο (60′ Ντεμίρ), Κόντε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κάστανο, Πίτσου, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (90′ Βαλιέντε), Αλάγκμπε (63′ Γκος), Παλάσιος (46′ Μπαρτόλο), Ρεγκίς, Καλτσάς (71′ Ζουγλής), Μάντζης (89′ Μιριτέλο)